660 419 050
Masz pytania zadzwoń
Windykacja to szereg procesów, których celem jest odzyskanie przysługujących nam wierzytelności. Innymi słowy – są to wszelkie działania, których celem jest, by pieniądze, które się nam prawnie należą, wróciły do naszej kieszeni bądź na nasze konto.
Windykacja należności zaczyna się od próby polubownego załatwienia sprawy z osobą bądź podmiotem, które zalegają nam z zapłatą określonej sumy.
Na tym etapie prawo nakłada na nas obowiązek podjęcia starań, by spróbować odzyskać pieniądze, bez uciekania się do drogi sadowej. W praktyce oznacza to konieczność wystosowania do dłużnika tzw. „wezwania do zapłaty”.
W przypadku, jeżeli polubowne załatwienie sprawy nie odniesie skutku, kolejnym etapem windykacji należności jest skierowanie sprawy na drogę sądową.
Zależenie od tytułu, na podstawie którego dochodzimy zapłaty, sprawa może zostać skierowana na drogę postępowania zwykłego, postępowania uproszczonego, postępowania upominawczego, bądź postępowania nakazowego.
Niezależnie od obranej przez nas drogi musimy złożyć w sądzie pozew, w którym opiszemy, czego się domagamy, oraz z jakiego tytułu należy nam się należność, jak również załączymy dokumenty czy powołamy inne dowody, które mają udowodnić twierdzenia opisane przez nas w pozwie.
Następnie, po uzyskaniu prawomocnego wyroku (bądź innego tytułu, np. nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności), sprawa zostaje skierowana do postępowania egzekucyjnego.
Kierując sprawę do postępowania egzekucyjnego musimy załączyć wydany przez sąd dokument (wyrok/nakaz zapłaty) oraz wskazać znane nam składniki majątku dłużnika.
Na tym etapie windykacja należności prowadzona jest przez komornika. Komornik, po odebraniu od dłużnika należnej nam sumy przelewa ją następnie na nasze konto.
Całość procesu może zająć, zależnie od okoliczności od kilku miesięcy do nawet ponad roku.
Masz pytania zadzwoń
Napisz wiadomość