660 419 050
Masz pytania zadzwoń
Mimo, że z prawnego punktu widzenia odszkodowanie ma na celu naprawienie jedynie szkody materialnej (np. przywrócenie do stanu poprzedniego uszkodzonego pojazdu), to w ogólnym pojęciu dochodzenie odszkodowań polega także na uzyskaniu wszelkich innych składników majątkowych należnych nam w wyniku powstałej szkody, w tym także zadośćuczynienia
(zadośćuczynienie przysługuje za uszczerbki niematerialne, takie jak np. cierpienie doznane w wyniku wypadku).
Mimo, że odszkodowanie może być dochodzone od bezpośredniego sprawcy szkody (np. osoby, która uszkodziła naszą własność), to jednak najczęściej jest dochodzone od ubezpieczyciela.
Ma to miejsce we wszystkich tych przypadkach, w których sprawca zdarzenia jest zwolniony z odpowiedzialności w wyniku umowy zawartej z ubezpieczycielem, który w jej ramach przejmuje na siebie ciężar ponoszenia konsekwencji za działanie sprawcy.
Ubezpieczenie może być obowiązkowe (np. odpowiedzialność cywilna posiadaczy pojazdów), albo dobrowolne (ubezpieczenie na wypadek choroby czy śmierci).
Wysokość dochodzonej kwoty powinna w szczególności rekompensować wszystkie straty materialne, ale również (w przypadku zadośćuczynienia) rekompensować pogorszenie się perspektyw poszkodowanego na przyszłość, oraz uwzględniać wymiar doznanych przez niego cierpień – tak fizycznych jak i psychicznych.
Mając na względzie trudność w oszacowaniu wysokości zadośćuczynienia i odszkodowania często zdarza się, że ubezpieczyciel znacząco zaniża wypłacane odszkodowanie.
Wina jednak nie leży wyłącznie po stronie ubezpieczycieli. Również sami poszkodowani często znacząco zawyżają wysokość dochodzonych przez siebie kwot.
W obu przypadkach istnieje jednak możliwość zakwestionowania stanowiska strony przeciwnej, przekonania go do naszych racji, a w ostateczności dochodzenie przysługujących nam roszczeń przed sądem.
Masz pytania zadzwoń
Napisz wiadomość