660 419 050
Masz pytania zadzwoń
Jak pokazują statystyki, nie licząc miejsca w którym zamieszkujemy, to właśnie w pracy spędzamy większość naszego życia.
Dobrze, gdy stosunki między nami a pracodawcą (bądź między nami a pracownikami) układają się w sposób przynajmniej poprawny. Gorzej, gdy jedna ze stron zdecydowanie lekceważy sobie najbardziej elementarne obowiązki związane z tą sferą życia.
Naruszenia prawa pracy mogą zdarzyć się zarówno ze strony pracownika (niewykonywanie podstawowych obowiązków, stawianie się w miejscu pracy w stanie nietrzeźwym), jak również ze strony pracodawcy (nieprzestrzeganie regulaminów pracy, niewypłacanie wynagrodzenia).
Co więcej, naruszenia prawa pracy mogą mieć miejsce także w stosunku pracownik – pracownik (np. w przypadku molestowania seksualnego czy mobbingu).
Prawo pracy przyznaje szczególną ochronę pracownikowi. Do najważniejszych informacji należy zapewne ta, że wytoczenie sprawy przed sąd pracy przez pracownika jest wolne od opłat.
Pracownik, w przypadku zwolnienia go z pracy w sposób niezgodny z zapisami prawa pracy może zarówno starać się o przywrócenie na dawne stanowisko, jak również dochodzić rekompensaty pieniężnej.
Pracodawca nie jest jednak bezbronny w sytuacji, w których wina ewidentnie leży po stornie pracownika. Przysługuje mu nie tylko możliwość rozwiązania umowy o prace bez konieczności zachowania terminów wypowiedzenia, ale również dochodzenie od pracownika należność pieniężnych rekompensujących wyrządzone przez pracownika szkody.
Masz pytania zadzwoń
Napisz wiadomość